Benzer Ürünler
Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (40 Cm)
Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (40 Cm)
Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (80 Cm)
Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (80 Cm)
Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (80 Cm)
Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (80 Cm)

Nolina Beaucarnea recurvata - Fil Ayağı (40 Cm)

Para Puan : 35
İndirim Oranı : %22 İndirim
Fiyat : ₺599,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺469,00(KDV Dahil)

Latince Adı : Beaucarnea recurvata Nolina

 

Doğru bakım koşulları sağlandığında, küçük bir masaüstü bitkisi halindeki nolina, epey gelişerek büyüyebilmektedir.

 

At kuyruğu palmiyesi yani nolina,

Orta Amerika’nın kurak bölgelerine özgüdür ve iç mekanlarda yetiştirilmesi en kolay küçük ağaçlar arasındadır.

:

 

  • İç mekanlarda bakımı sağlanan Nolina bitkisi ağaçları genellikle sığ saksılarda yetiştirilir. Topraktan fırlıyormuş gibi görünen soğanlı bir gövdeden çıkan bir demet yeşil yaprak demeti görünümüne sahiptir. Soğanlı gövdesi nedeniyle yaygın adlarından biride “fil ayağı“dır. 
  • Doğru bakım koşulları sağlandığında, küçük bir masaüstü bitkisi halindeki nolina, epey gelişerek büyüyebilmektedir.
  • At kuyruğu palmiyesi yani nolina, Orta Amerika’nın kurak bölgelerine özgüdür ve iç mekanlarda yetiştirilmesi en kolay küçük ağaçlar arasındadır.
  • At kuyruğu palmiyesi, yalnızca tam güneş alan bir yerde, kum oranı yüksek topraklarda dış mekan bitkisi olarak yetiştirilebilir. Açık havada yetiştirildiğinde, en iyi kaktüs/sukulentler için uygun toprak karışımına dikilebilir. 
  • Nolina bitkisini bulabileceğiniz en güneşli yere yerleştirin. Güneşi çok sever. Doğru yerde, düzenli aralıklarla az miktarda su alması koşuluyla büyük ölçüde sorunsuz gelişim gösterecektir.
  • Nolina bitkisini bir iç mekan bitkisi olarak yetiştirecekseniz, büyüme mevsimi boyunca gelişmek için yeterli ışığa ve biraz sabit suya sahip olmasını sağlamalısınız. Aslında bakımını sloganlaştırmak gerekirse, “bitki ek ve unut” türünden bir bitkidir. Yine de nolina bitkisinin son derece yavaş büyüyen bir bitki olduğunu unutmayın! 
  • Tam güneş veya parlak dolaylı ışık almayı çok sever. Nolina bitkisi iç mekan bitkisi olarak yetiştirildiğinde, bulabileceğiniz en parlak yere yerleştirin. Doğrudan güneş veya bol miktarda dolaylı ışık alan bir pencere kenarına yerleştirilmelidir.
  • Büyüme mevsimi boyunca haftalık olarak sıvı gübre ile beslenmeyi sever. İlkbaharda yavaş salınan bir gübrede kullanabilirsiniz. Kış aylarında beslenmeyi azaltabilirsiniz.

 

 

SULAMASI

 

Saksıdaki iç mekan bitkileri için, büyüme mevsimi boyunca her 7 ila 14 günde bir nolina bitkisi az miktarda sulayın. Soğanlı sap suyu depolar. Bu yüzden fazla su vermemeye dikkat edin. Kış mevsiminde, sulamayı aylık olarak azaltın. Sulamanın sık yapılması nedeeniyle gövde ve kök çürümesi meydana gelebilir.

Bahçeye dikilen nolina bitkisini herhangi bir düzenli yağmur yağması durumunda nadiren sulanması gerekir. Kuru iklimlerde veya kuraklık dönemlerinde iki haftada bir ılımlı sulama yeterlidir.